Pe 4 mai, cele mai mari nume din industria de divertisment vor păși pe covorul roșu al Metropolitan Museum of Art din New York pentru celebra gală Met. Și totuși, un star de calibru A va lipsi, din nou, de la eveniment. Jennifer Aniston a refuzat constant invitația, iar motivul este surprinzător de personal și legat de presiunea imensă a perfecțiunii.
Presiunea copleșitoare a perfecțiunii
V-ați întrebat vreodată cât de obositor trebuie să fie să arăți mereu impecabil? Pentru Jennifer Aniston, totul se reduce la stresul mental de a participa la o astfel de extravaganță a modei. Ea nu este singura, alăturându-se unei liste de vedete (precum Mariah Carey, Ryan Gosling sau Adele) care evită evenimentul.
Actrița a mărturisit fără ocolișuri de ce preferă să stea acasă. „Am fost invitată, dar nu merg. Mă copleșește. Este vorba despre pregătire, despre îmbrăcarea rochiei. Sunt genul de fată cu blugi, șlapi și maieu”, a recunoscut Aniston.
Să fim serioși, cine nu preferă confortul?
Iar explicația ei continuă pe aceeași linie a sincerității. „Și mie îmi place să mă aranjez, dar pentru mine este un joc mental de genul… «Hai să ne aranjăm, să punem o rochie elegantă, machiaj, să îți faci părul frumos și să mergi să stai într-o cameră mare cu colegii tăi»”, a detaliat ea. Chiar dacă scopul este unul festiv, pentru ea lucrurile stau puțin diferit: „[Și da,] toată lumea este acolo pentru a se sărbători reciproc și pentru a se distra puțin, dar eu devin nervoasă.”
Anxietatea din spatele zâmbetelor
Numai că problema este mai adâncă de atât. sentimentul de neliniște se extinde și asupra simplului fapt de a fi în atenția publicului, o realitate pe care actrița o resimte din plin, mai ales când vine vorba de interacțiunea cu presa.
„Chiar devin puțin anxioasă în legătură cu vorbitul în public, mai ales de-a lungul anilor în care cuvintele ți-au fost răstălmăcite și scoase din context”, a explicat vedeta, conform Lyla. Când ești constant sub lupa fotografilor și a jurnaliștilor, presiunea devine uriașă.
„Așa că mă trezesc aproape monitorizându-mă pe mine însămi pe holuri într-un mod ciudat. În trecut, jurnalismul obișnuia să fie dur și voiau doar să te prindă și să găsească ceva ce pot rula apoi la nesfârșit. Dar în fine. Ajungi într-un punct în viață în care nimic din toate astea nu prea mai contează la sfârșitul zilei.”
Un sport toxic. Te ridică și apoi te dărâmă
Discuția a atins și un punct sensibil, reflectat chiar în rolul său din serialul „The Morning Show”, unde personajul ei comentează exact această dinamică a celebrității. Pe bune, pare desprins din realitate.
„Unii oameni consideră că este ca un sport în care te ridică și apoi adoră să te dărâme.”
Dar care este, până la urmă, motivația din spatele acestui comportament? „Care este motivul pentru care oamenii o fac? Cine știe? Dar eu doar încerc pe cât posibil [să ignor] pentru că nu îți face niciun bine”, a conchis Aniston.
Lecția de stil a lui Reese Witherspoon
În schimb, prietena ei apropiată și colega de platou, Reese Witherspoon, are o abordare complet diferită. Ea a participat la Met Gala de mai multe ori, debutând în 2014 și apărând ultima dată în 2017.
Filozofia ei de modă este mult mai relaxată. „Când vine vorba de îmbrăcat, este atât de mult zgomot în lume; vreau doar să simplific lucrurile și să le fac ușoare pentru oameni”, a explicat Reese.
Actrița, care deține brandul de lifestyle Draper James, a subliniat că maturitatea a ajutat-o să-și găsească propriul stil. „Ca femei, avem alte lucruri pe care să ne concentrăm”, a spus ea. „În plus, la 30 de ani, am învățat să îmi accept corpul așa cum este. Asta este ceea ce dă bine pe el. Nu va arăta niciodată bine în chestia aia de acolo cu tot materialul și fundele și volanele. Pur și simplu nu va arăta.”




