Un experiment recent aruncă în aer toate scuzele pe care le folosim când vine vorba de mâncarea de la fast-food. Deși informațiile nutriționale sunt acum la vedere, un studiu pe 250 de clienți arată că doar 5 dintre ei au ales, de fapt, o variantă sănătoasă. Medicul nutriționist Mihaela Bilic explică de ce, în ciuda opțiunilor, alegerile noastre rămân aceleași.
Putem, dar se pare că nu vrem

V-ați întrebat vreodată de ce, deși ne promitem că de luni trecem pe salate, ajungem tot la coadă pentru burgeri și cartofi prăjiți? Multă vreme, vina a fost aruncată pe restaurantele de tip fast-food, acuzate că ascund numărul real de calorii. Acum, lucrurile stau puțin diferit. Panourile luminoase din orice food court afișează clar tabelele nutriționale, iar meniurile includ și variante mai prietenoase cu silueta. Și totuși, degeaba. Mihaela Bilic a pus punctul pe i cu o remarcă tranșantă: „Putem să mâncăm sănătos, dar nu vrem!”
Cifrele care ne dau de gol

Hai să fim serioși, câți dintre noi chiar stau să analizeze gramajul de zahăr din sosul preferat înainte de a-l comanda? Un studiu prezentat de medicul nutriționist ne arată exact cum funcționăm sub presiunea poftei și a mirosului de prăjeală. Potrivit unei analize publicate de Bravonet, testul a fost realizat pe clienți reali, chiar în fața caselor de marcat, iar rezultatele sunt de-a dreptul neașteptate.
„Lanțurile de fast-food au fost mereu acuzate că nu oferă informații despre conținutul de zahăr și grăsimi al preparatelor sau că nu au în meniu alternative sănătoase. În consecință oferta lor s-a diversificat, iar tabelul de nutrienți a fost pus la vedere, astfel încât consumatorii să aleagă în cunoștință de cauză. Care a fost rezultatul? Total neașteptat: oamenii au continuat să mănânce ceea ce erau obișnuiți, fără să țină cont de avertizări sau alternative dietetice. Într-un experiment făcut pe 250 de persoane care au intrat într-un fast-food, a arătat că 157 indivizi își aminteau de valorile nutriționale foarte vag și doar 63 din ei (25%) știau conținutul de grăsimi din produsele consumate. Dintre aceștia 18 erau la curent cu oferta de variante sănătoase din meniu, dar numai 5 persoane au comandat un astfel de produs! 5 din 250!!”
Rezultatul e clar.
Una spunem și alta facem

Iar când participanții la studiu au fost puși față în față cu propriile alegeri, răspunsul a confirmat tendința. Pe bune, informațiile afișate nu par să schimbe mare lucru. „Când au fost întrebați dacă informațiile nutriționale afișate i-au făcut să se răzgândească în legătură cu alegerile făcute, răspunsul a fost “probabil nu”! Concluzia este că oamenii își doresc exact aceleași produse, chiar dacă știu că sunt hipercalorice. Dacă vrem să mâncăm sănătos, există soluții alternative. Doar că una spunem și alta facem!”
Vestea bună pentru pofticioși
Dar stați puțin, că nu e totul complet negru în farfurie. Specialistul nu interzice total micile plăceri vinovate, chiar dacă alegerile noastre de zi cu zi (mai ales când suntem pe fugă) lasă de dorit. Secretul stă, de fapt, în frecvență.
„Fast-food-ul îngrașă, e drept, însă diferența o face cât de des apelăm la un astfel de meniu. Un burger din când în când, chiar nu contează!”
Numai că acel celebru „din când în când” capătă sensuri complet diferite dacă te uiți la cozile uriașe formate la drive-thru în fiecare seară de vineri.




