Cameron Diaz a uimit din nou Hollywood-ul. La 53 de ani, celebra actriță a devenit mamă pentru a treia oară, aducând pe lume un băiețel alături de soțul ei, Benji Madden. Iar povestea din spatele deciziei care i-a schimbat viața este cu adevărat neașteptată.
O familie numeroasă și un secret dezvăluit
Luni, 4 mai, cuplul a anunțat oficial venirea pe lume a fiului lor, Nautas. Acesta se alătură celorlalți doi copii ai familiei, o fetiță pe nume Raddix, în vârstă de șase ani, și un alt băiețel, Cardinal, de numai doi ani. Soțul actriței, starul trupei Good Charlotte în vârstă de 47 de ani, i-a fost mereu alături, însă o altă vedetă de calibru a jucat rolul decisiv în culise.
Rolul decisiv al lui Gwyneth Paltrow
Hai să dăm cărțile pe față. prietena ei bună, Gwyneth Paltrow, este motivul pentru care Cameron a făcut acest pas uriaș. Într-un episod din 2022 al podcastului Goop (găzduit chiar de Gwyneth), actrița a povestit cum a decurs munca ei de convingere. Timp de ani buni, Cameron „nu era convinsă” că își dorește un copil. Nu era deloc „sigură” de această idee.
Așa cum relateaza Bravonet într-un material recent, Gwyneth nu s-a lăsat intimidată de refuzuri și i-a replicat direct: „Vei avea un copil chiar de ar fi ultimul lucru pe care îl faci! Ba da, vei avea!”. Paltrow a insistat cu o sinceritate debordantă, explicându-i prietenei sale de ce era atât de sigură pe ea: „Dintre toți oamenii, tu pur și simplu trebuia să fii mamă. Nu toată lumea vrea să facă asta și e grozav, dar știam că tu ești una dintre ele, trebuia doar să o scot la iveală din tine”. Răspunsul a venit abia după mult timp, când Cameron i-a dat dreptate. „Este lucrul meu preferat pe care l-am făcut vreodată, este întreaga mea existență, ai avut dreptate!”, a recunoscut ea deschis.
Frica de a nu găsi un partener
Lucrurile nu au fost mereu atât de simple în mintea vedetei. Cameron a recunoscut că, la 25 de ani, ideea maternității i se părea un munte de necunoscut. „Eram pur și simplu speriată”, a mărturisit ea. Frica era una complexă. „Îmi era teamă. Îmi era teamă că nu îmi voi găsi un partener. Nu am avut noroc, știți, nu am avut oameni pe care să îi am în viața mea înainte de asta.”
Și totuși, pragul de 40 de ani a schimbat totul. Actrița a realizat că își dorea „lucruri diferite de la viață”. În 2014 l-a întâlnit pe Benji, iar în 2015 a pus stop carierei actoricești pentru a se concentra exclusiv pe construirea unei familii. Au apelat la o mamă surogat pentru a o aduce pe lume pe Raddix, exact când Cameron împlinea 47 de ani.
Realitatea de a fi mamă la peste 50 de ani
Cifrele vorbesc de la sine.
Acum, cu trei copii mici în casă, Cameron nu se ferește să vorbească despre diferențele de generație. Într-o discuție pentru revista OK!, ea a detaliat cum se împrietenește cu alte mămici, chiar dacă unele sunt „literalmente cu 20 de ani mai tinere”. Actrița a glumit cu multă autoironie pe seama presiunii pe care o simte. „Iubesc să fiu mamă. Este cea mai bună, bună, bună parte a vieții mele. Singura presiune pentru mine acum este că trebuie să trăiesc până la, gen, 107 ani, știți?”
Mărturisirile ei continuă cu o sinceritate dezarmantă. „Femeile care au copii de vârsta mea sunt literalmente cu 20 de ani mai tinere și acesta este un loc interesant în care să te afli, pentru că eu nu am vârsta aceea. Și asta este absolut OK, dar vreau să mă simt la fel de plină de vitalitate pentru copilul meu. Încerc doar să rămân în viață, la fel ca orice altă mamă.” Pe bune, cine nu s-ar regăsi în panica asta absolut normală a unui părinte care vrea să țină pasul cu energia celor mici?
Prietenia solidă cu Gwyneth Paltrow i-a deschis ușa către această lume. „Mă gândesc la asta tot timpul și îți dau ție tot creditul. Ție și lui Benji, vouă amândurora”, i-a transmis ea prietenei sale, adăugând amuzată că, „clar”, nimic nu ar fi fost posibil fără tatăl copiilor ei.




