Un gest pe care aproape toți românii îl fac în băile publice este, de fapt, complet inutil. Experții medicali demontează mitul hârtiei igienice așezate pe colacul de toaletă, avertizând că această practică nu oferă nicio protecție reală în fața bacteriilor periculoase. Lucrurile stau, de fapt, putin diferit.
Panica din spatele unui gest banal

Datele oficiale arată o realitate clară. Un raport privind toaletele, publicat în 2023, indică faptul că 68,4% dintre oameni sunt pur și simplu dezgustați de băile publice. Mai mult, un procent uriaș de 90% privesc colacul toaletei ca pe un obiect absolut respingător.
Din acest motiv, majoritatea recurg la un truc aparent salvator. Ei acoperă scaunul cu straturi groase de hârtie pentru a evita contactul direct cu pielea. Numai că medicii demontează complet acest mit.
Ce spun specialiștii

Christian Brandt, șeful secției de Igienă Spitalicească de la Spitalul Universitar Heidelberg, a explicat că hârtia nu oprește microbii. Toaletele publice sunt calde și umede, oferind un mediu perfect unde agenții patogeni pot supraviețui săptămâni sau chiar luni întregi. E drept că la prima vedere pare o soluție logică.
„Punerea hârtiei igienice pe capacul toaletei nu schimbă nimic în ceea ce privește contactul cu germenii. Agenții patogeni nu provoacă niciun rău prin intermediul mucoasei anale sau al pielii de pe fese și coapse. Pur și simplu mor acolo după un anumit timp.”, a declarat medicul.
pielea umană acționează ca o barieră naturală impenetrabilă pentru majoritatea bacteriilor de pe colac.
Adevăratul focar de infecție
Și atunci, unde e problema? Adevărata problemă apare în cu totul altă parte. Când tragi apa cu capacul ridicat, picăturile contaminate sunt aruncate violent în aer. Acestea se depun pe pereți, pe uși și, da, chiar pe sulul de hârtie igienică. Astfel, hârtia pe care o pui pe colac este deja plină de bacterii, după cum noteaza Jurnalulnational.
Infecțiile grave apar doar atunci când germenii ajung în gură sau în nas, proces medical numit transmitere fecal-orală. V-ați gândit vreodată la asta? Microbii se ascund pe suprafețele atinse frecvent de toată lumea. Mânerele ușilor, robineții și dozatoarele de săpun sunt adevăratele pericole. Odată ce ai atins obiectele contaminate, este suficient să te scarpini la nas sau să mănânci ceva cu mâinile nespălate pentru a te îmbolnăvi.
Regula de aur pentru siguranță
Centrul Federal pentru Educație Sanitară are o recomandare simplă. Spălarea mâinilor cu apă și săpun timp de cel puțin 20 de secunde este esențială. Dar specialiștii oferă și un truc simplu pentru a rămâne în siguranță.
Nu atinge primul prosop de hârtie din dozator, ci trage-l pe al doilea. Folosește acest prosop curat pentru a închide robinetul și, dacă poți, deschide ușa băii cu cotul.
Renunțarea la mitul hârtiei pe colac și concentrarea pe spălatul corect al mâinilor te scapă de infecții gastrointestinale severe. Aceste boli aduc costuri neprevăzute cu medicamentele și zile pierdute de concediu medical, afectând direct bugetul familiei. Iar pentru a opri răspândirea bacteriilor în aer, capacul toaletei trebuie închis obligatoriu înainte de a trage apa.




