O vacanță de vis s-a transformat într-un coșmar absolut pentru pasagerii de pe nava olandeză MV Hondius. Trei persoane și-au pierdut viața din cauza unui hantavirus, iar restul călătorilor sunt acum blocați în propriile cabine, în plin ocean, privind cum personal în costume de protecție mișună pe punți.
Vacanță de vis transformată în izolare
Nava a plecat plină de speranțe pe 1 aprilie din Ushuaia, în sudul Argentinei, pentru o expediție polară de câteva săptămâni spre Antarctica. Dar realitatea de acum e cu totul alta. Imagini recente de la bord dezvăluie punți aproape pustii și zone comune complet goale. Doar câțiva oameni care poartă măști medicale mai pot fi zăriți afară, în timp ce cel puțin cinci persoane în echipament complet de protecție au fost văzute transferându-se pe o ambarcațiune mai mică.
Oceanwide Expeditions, compania care operează nava, a transmis luni seara că atmosfera la bord „rămâne calmă, cu pasagerii în general stăpâniți pe sine”. E drept că au activat planul de răspuns la nivelul maxim, 3, care include măsuri de izolare și protocoale stricte de igienă. Numai că, să fim serioși, oricât de calm ai încerca să fii, o astfel de situație te consumă enorm emoțional la mii de kilometri de casă.
Respinși în port și trimiși înapoi în larg
Calvarul pasagerilor nu se oprește la granițele fizice ale navei. Aceasta a așteptat asistență în largul coastelor din Capul Verde, o țară din vestul Africii. Numai că autoritățile de acolo le-au refuzat permisiunea de a debarca, invocând preocupări presante de sănătate publică.
Așa cum relatează Lyla pe baza imaginilor obținute, nava va naviga acum mai bine de 1.000 de mile către Insulele Canare, după evacuarea medicală a trei persoane de la bord. Oficialii din Praia, capitala Capului Verde (un oraș cu mai puțin de 200.000 de locuitori), au sporit protocoalele de siguranță. Angela Gomes, Directorul Național de Sănătate, a declarat pentru radioul de stat că autoritățile sunt concentrate pe garantarea pentru populația locală a unui lucru clar: „nivelul maxim de siguranță”.
Un drum lung și plin de incertitudine.
Reacția autorităților și a OMS
Te întrebi probabil cum s-a ajuns aici? Organizația Mondială a Sănătății (OMS) explică faptul că hantavirusul este o boală transmisă de rozătoare, care se poate transmite și între oameni, deși acest lucru este rar. Luni, OMS a precizat că pasagerilor li s-a cerut să rămână în cabine pentru a „limita riscul lor în timp ce se fac dezinfectarea și alte măsuri”.
Iar la nivel diplomatic se poartă discuții intense. Dr. Maria Van Kerkhove, directorul OMS pentru pregătirea pentru epidemii și pandemii, a confirmat marți că planul este ca nava „să își continue drumul către Insulele Canare”. Ea a explicat situația: „Lucrăm cu autoritățile spaniole, care vor primi nava”. Medicul a ținut să sublinieze că nu mai există alte persoane cu simptome la bord și că „odată ce cei doi indivizi bolnavi de la bord sunt evacuați medical, atunci nava se poate deplasa”.
Ministerul Sănătății din Spania a venit însă cu o declarație nuanțată, menționând că „efectuează o monitorizare atentă, împreună cu Organizația Mondială a Sănătății și alte țări implicate, a situației de pe navă… (și) se va decide cel mai potrivit port de escală.” Poziția spaniolilor a fost fermă: „Până atunci, Ministerul Sănătății nu va adopta nicio decizie, așa cum am informat Organizația Mondială a Sănătății.”
Misterul infectării la bord
Dar cum a urcat virusul la bord? Asta e întrebarea care îi macină pe toți. Oficialii din domeniul sănătății din Ushuaia au confirmat că niciun pasager nu avea simptome de hantavirus la momentul plecării de pe 1 aprilie.
Juan Facundo Petrina, directorul de epidemiologie pentru provincia Tierra del Fuego, a oferit o explicație care dă fiori. El a precizat clar că simptomele pot apărea la un interval de până la opt săptămâni după expunere. Practic, virusul a călătorit tăcut alături de ei săptămâni întregi, transformând o expediție menită să aducă bucurie într-o cursă tensionată pentru supraviețuire.




